Radyofrekans günümüzde oldukça tercih edilmekte olan prestijli bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte bu tedavi sayesinde uygulanmakta olan radyo dalgaları vücutta bulunan su molekülleri ve iyonlarını yani sodyum, kalsiyum, potasyum ve magnezyumu harekete geçirmektedir. Bu hareketlenme ile birlikte ise tedavi edilmekte olan bölge ısınır. Isınma yaklaşık olarak 43 derecede olmaktadır. Normal vücut ısısından bir hayli yüksek olan bu derecelerde cilt altında bulunan yağ tabakasına ısı gönderilir. Isı yüzeyde 43 olduğunda alt tabakalar 50-55 arası derecededir ve böylelikle damarlara ve sinirlere bir zarar vermeden sıkılaşma sağlanmaktadır.

Isınmış olan yağ hücrelerinde taze kolajen üretimi başlar. Kolajen, cildin ana maddesi olarak mutlaka yüksek miktarda olması gereken bir maddedir. Radyofrekans işlemi ile birlikte hücrelerin metabolizması hızlanmaktadır. Böylelikle bölgede kan dolaşımı da artar. Yağ hücreleri artan ısı ile birlikte parçalanır ve dalgalı olarak görünen kısımların tedavisi yapılır. Ağrı ve acı bulunmadan sürdürülen uygulama sonucunda hem yağ yakımı hem de sıkılaşma sağlanmaktadır.

Radyofrekans Uygulaması Neden Yapılır?

Radyofrekans tedavisi neden yapılır konusunda ise genel anlamda cilt üzerinde gerginlik ve sıkılaşma sağlamak amacı ortaya çıkar. Gergin ve sıkı bir cilt gençliğin de göstergesidir. Vücudun farklı bölgelerinde bulunan yağ toplanması, dalgalı ya da sarkık görünümün bu uygulama ile birlikte tarihe karışması amaçlanmaktadır.

Bunun yanında portakal kabuğu görünümüne sahip pürüzlü bölgelerde iyileşme de görülecektir. Farklı cilt renklerinde yapılabilen bu uygulamada aynı zamanda hassasiyet görülmemektedir. Aynı zamanda uzun süre boyunca kalacak sonuçlar da elde edilebilir.

Cilt gençleştirme için yapılan uygulama genellikle bölgesel incelme ya da selülit tedavisinde de kullanılmaktadır. Özel kızıl ötesi sistemler ve Monopolar Radyofrekans dalgaları kullanılarak yapılan bu işlem sonucunda kesin memnuniyet sağlanmaktadır.

Radyofrekans Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Radyofrekans tedavisi nasıl yapılır dediğimizde ise öncelikle bu işlemin aşamaları ve aynı zamanda kullanılmakta olan cihazlar öne çıkmaktadır. Aynı zamanda bu işlem tamamen kişinin cilt yenileme isteğinden kaynaklanır.

Radyofrekans tedavisi aşamaları için en önemlisi ilk olarak bu uygulama yapılacak olan bölgenin işlem öncesinde temizlenmesidir.

Ultrason jeli kullanılarak yapılan uygulama, yaklaşık olarak 40 dakika civarında süren işlem sonucunda geçici kızarıklıklar oluşabilir. İşlem sonrasında ise bir süre boyunca uygulama yapılan bölgenin su ile temas etmemesi gerekiyor. Bu sebeple de aynı gün banyo yapılmamalı.

Radyofrekans ile zayıflama prosedürü tamamen hijyenik olarak ilerlemektedir.

Eğer uygulama yüze yapılacaksa yüz ikiye bölünüp her bir kısma 15’er dakika uygulama yapılmaktadır.Amaç, yüz ovalini toparlayıp, sarkan cildi eski haline kavuşturmaktır.

Şayet uygulama vücuda yapılacaksa uygulama dakikası değişiklik göstermektedir.

Radyofrekans Uygulanabilecek Bölgeler

Radyofrekans yüz için tercih edilse de aynı zamanda vücut üzerinde farklı bölgelere de uygulanabilmektedir. Buna göre uygulanma alanları da vücutta uygulandığı bölgeler de çeşitlidir.

 • Yüz
 • Kollar
 • Çene Altı
 • Kalçalar
 • Bacaklar
 • Karın Bölgesi
 • Bel Bölgesi
 • Selülit Olan Bölgeler

Bunların yanında uygulama gevşeme olan bölgelerde kullanılabilir. Selülitleri de gidermesinin yanında liposuction işlemi sonrası radyofrekans da tercih edilmektedir.

Radyofrekans Kimlere Uygulanabilir

Radyofrekans kimlere uygulanabilir sorusu da gündemdedir. Bununla birlikte uygulanamayacak olan kişileri yazmak daha mantıklı olacaktır. Bu kişiler;

 • Kalp pili kullanıcıları
 • Hamileler
 • Metal protez kullanıcıları
 • Kanser hastaları
 • MS hastaları
 • Parkinson hastaları